Darom/juosta
Gyventojai jau gali kreiptis kompensacijų už taršių šildymo katilų keitimą

katiluNuo trečiadienio neprijungtų prie centrinio šildymo sistemos daugiabučių namų gyventojai ir individualių gyvenamųjų namų savininkai, norintys pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus į netaršius šildymo įrenginius, jau gali teikti paraiškas paramai gauti. 

Šiems metams iš Klimato kaitos programos tam skirta net 25 mln. Eurų. Pirmajam kvietimui, kurį šiandien paskelbė Aplinkos projektų valdymo agentūra, –12 mln. eurų.

„Ši priemonė leidžia ne tik mažinti aplinkos taršą, bet ir mažiau naudoti iškastinio importuojamo kuro. Taigi kiekvienas atsisakęs taršaus katilo prisidės prie švaresnės aplinkos ir Lietuvos energetinės nepriklausomybės“, – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.

Maksimali paramos suma pareiškėjui siekia 14,5 tūkst. eurų, vidutiniškai ji sudaro 2,7 tūkst. eurų. Kompensacinė išmoka apskaičiuojama pagal aplinkos ministro įsakyme nustatytus fiksuotus dydžius.

Gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą, akmens anglį, durpių briketus ir kitą iškastinį kurą naudojančius šilumos gamybos įrenginius galima keisti į naują 5 klasės efektyvumo biokuro katilą arba šilumos siurblį, kuris naudoja geoterminę, hidroterminę arba aeroterminę energiją.

Teikti prašymus per Aplinkos projektų valdymo agentūros informacinę sistemą APVIS  gyventojai gali visą mėnesį – nuo birželio 15 d. iki liepos 15 d. 

Gauti prašymai bus vertinami konkurso būdu pagal kvietime nustatytus kriterijus. Kompensacijos skyrimui jokios įtakos neturi paraiškos pateikimo greitis, todėl nesvarbu, ar prašymas pateiktas pirmąją ar paskutinę kvietimo dieną.

Per 2021 m. daugiau kaip 4,3 tūkst. namų ūkių gyvenamųjų namų šildymui naudotus taršius šildymo įrenginius pakeitė į atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius įrenginius. Populiariausi šildymo įrenginiai buvo šilumos siurbliai (oras-vanduo), juos įdiegė 2,4 tūkst.  gyventojų, biokuro katilus – daugiau kaip 1 tūkst. Likusieji  rinkosi šilumos siurblius oras-oras, žemė-vanduo ir vanduo-vanduo. 

Dažniausiai gyventojai senus neefektyvius biokuro katilus keičia į šilumos siurblius oras-vanduo ir 5 klasės reikalavimus atitinkančius biokuro katilus. Ši tendencija pastebima jau ne vienerius metus. 

Nuo šios priemonės įgyvendinimo pradžios 2012 m. Lietuvoje  senus neefektyvius biokuro katilus  į atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius šilumos įrenginius pasikeitė virš 12 tūkst.  namų ūkių. Jiems už atliktas investicijas jau išmokėta daugiau kaip 32  mln. eurų.

Aplinkos ministerijos nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode