Marcinkevičius




Didžiosios Britanijos Aukščiausiasis Teismas antradienį nusprendė, kad vyriausybė, prieš pradėdama „Brexit“ procesą, privalo gauti parlamento pritarimą.

Tokia teismo nutartis sudavė smūgį premjerės Theresos May (Teresos Mei) norui kuo greičiau pradėti išstojimo iš Europos Sąjungos procedūrą.

„Šiandien balsų dauguma – aštuoni prieš tris – Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, kad vyriausybė negali aktyvuoti 50-ojo straipsnio be Parlamento akto, įgaliojančio ją tai padaryti“, – sakė teismo pirmininkas lordas Davidas Neubergeris (Deividas Niubergeris).

Lapkritį Aukštasis Teismas priėmė vyriausybės planus trikdančią nutartį, o ši byla išprovokavo protestų bei grasinimų prieš pagrindinę ieškovę.

Šį ieškinį pateikusi verslininkė Gina Miller (Džina Miler) skundėsi, kad jai buvo grasinama mirtimi ir kad ji sulaukusi rasistinių įžeidimų.

„Dalykai, anksčiau laikyti nepriimtinais, dabar yra priimtini“, – ji sakė naujienų agentūrų AFP, laukiant Aukščiausiojo Teismo sprendimo.

Pyktis buvo nukreiptas ir prieš Aukštojo Teismo teisėjus, kai jie priėmė ankstesnę nutartį. Vienas laikraštis netgi pavadino juos liaudies priešais.

Šis teisinis ginčas dar labiau pagilino nesutarimus Britanijos visuomenėje, atsiskleidusius per pernai birželį įvykusį referendumą, kai 52 proc. dalyvių nubalsavo už pasitraukimą iš ES.

„Brexit“ šalininkai teigia, kad pastaroji byla yra dar vienas mėginimas užblokuoti Jungtinės Karalystės išstojimą iš Bendrijos, nors analitikai neprognozuoja, kad įstatymų leidėjai nubalsuotų prieš 50-ojo straipsnio inicijavimą.

Scenarijui, kad vyriausybė šią bylą pralaimės, buvo ruošiamasi iš anksto: ministrai paskubomis kurpia įstatymo projektą, kurį reikėtų prastumti per Bendruomenių ir Lordų Rūmus. Opozicinė Leiboristų partija žadėjo, kad šio teisės akto neblokuotų.

„Net jeigu Aukščiausiasis Teismas nuspręs, kad May negali apeiti parlamento Vestminsteryje, parlamentarai vargu ar balsuos prieš Britanijos žmonių valią ir užblokuos „Brexit“, – anksčiau sakė Europos reformų centro tyrėja Agata Gostynska-Jakubowska (Agata Gostynska-Jakubovska).

Vis dėlto leiboristų lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas) yra sakęs, kad pasinaudos galimybe pasiūlyti įstatymo pataisų, įskaitant reikalavimą išlaikyti prieigą prie Europos bendrosios rinkos.

Toks žingsnis kirstųsi su premjerės planu siekti „kieto „Brexit“, paskelbtu praeitą savaitę. Th.May sakė, kad Britanija pasitrauks iš bendrosios rinkos, kad galėtų kontroliuoti imigraciją iš ES šalių.

Londonas, sausio 24 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode